افزایش موارد بستریِ بدحال و جوانِ کرونا ، زنگ خطر در تهران، تخت های کرونایی تهران پُر شد

به گزارش وبلاگ رشد آسان، معاون کل وزارت بهداشت ضمن اشاره به افزایش موارد بروز و فوتی کووید-19 در کشور، گفت: اینکه برخی محدودیت ها بازگردد اجتناب ناپذیر است و همانطور که ستاد ملی کرونا با ماهیت شهرستانی تصویب کرده است، اکنون شش استان به علاوه استان تهران درخواست هایی در این زمینه داشتند و حتی برخی موارد با این اختیار در استان هایی که درخواست داشتند با محدودیت مجدد روبرو شده اند.

افزایش موارد بستریِ بدحال و جوانِ کرونا ، زنگ خطر در تهران، تخت های کرونایی تهران پُر شد

ایرج حریرچی با اشاره به اینکه مجبور هستیم بازگشایی ها را انجام دهیم، گفت: اما وقتی بازگشایی ها انجام می شود باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم؛ اخیرا یکی از عواملی که منجر به مرگ و میر شده با توجه به فاصله یک ماهه از تعطیلات عید فطر و برگزاری جشن ها در برخی استان ها مانند خورستان، هرمزگان، بوشهر، کردستان، کرمانشاه و آذربایجان که پیک های بیماری هم در آن ها است، سبب شده است که به آمار 162 مرگ در روز (آمار روزانه فوتی های کرونا در روز گذشته) برسیم.

وی افزود: فرض کنید اگر این عدد 162 مرگ را ضرب در تعداد روز های یک سال کنیم، با چه عددی از مرگ و میر روبرو خواهیم شد؟ حتی اگر آمار مرگ و میر روزانه به عدد 100 هم برسد باز سالانه حدود 36 هزار مرگ را به دنبال خواهد داشت.

وی در ادامه اظهار کرد: در خوشبینانه ترین پیش بینی ها، 12 الی 14 ماه دیگر ممکن است واکسن کووید19 در دسترس باشد. در صورتی که اتفاق غیرمترقبه ای نیفتد که بعید به نظر می رسد؛ با این ویروس و این میزان فوتی روبه رو خواهیم بود.

کرونا جدی جدی آدم می کشد

افزایش موارد بستری بدحال و جوان

معاون کل وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه هیچ عامل ویروسی تا به امروز در این مدت کوتاه کشته نداده است، گفت: کرونا شوخی بردار نیست و جدی جدی آدم می کشد. اخیرا موارد بستری مبتلایان بدحال و جوان افزایش یافته است و همه این ها یک زنگ خطر و هشداری است و مردم نباید این معضل را شوخی بدانند.

علت افزایش موارد کرونا در روز های اخیر

وی با اشاره به اینکه موارد بستری و مرگ و میر ناشی از کووید19 نتیجه جبری و الزامی رفتار مردم در بازگشایی ها و عدم رعایت نکات بهداشتی درمانی است، ادامه داد: هیچ چیزی شوخی بردار نست. به هر اندازه که تماس های اجتماعی را کاهش دهیم، از ماسک استفاده نکنیم، نکات بهداشت فردی را رعایت نکنیم با افزیش موارد ابتلا روبرو خواهیم بود. هدفگیری ما در وزارت بهداشت رسیدن به آمار تک رقمی مرگ و میر بود، اما تقریبا دو هفته ای می شود که ارقام مرگ و میر سه رقمی شده است.

زنگ خطر در تهران

وی در پاسخ به این سوال که معنای افزایش موارد بستری ناشی از کرونا نسبت به موارد ترخیص شده در تهران چیست؟، گفت: این یک علامت خطر بزرگی است. تقریبا از اواسط هفته چهارم فروردین تعداد بستری ها در تهران و بیشتر شهر هایی که پیک داشتند مانند استان گیلان، قم، گلستان، یزد و سمنان کاهش یافته و برایند ماندگاری در بیمارستان ها کاهش یافته بود، اما اکنون ما فرصت نمی کنیم بستری های قبلی را مرخص کنیم تا بستری های جدید را پذیرش کنیم.

64 جانباخته کادر درمان در بیمارستان های دولتی

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه با یک ضایعه عمیق روبرو هستیم، شرح داد: تا الان فقط در بیمارستان های دولتی 15 هزار و 84 نفر علائم بیماری کووید19 پیدا کردیم و تا دیروز صبح 9986 نفر از کادر درمان تنها در بیمارستان های دولتی با تست مثبت کرونا روبرو شدند، این در حالی است که 64 نفر دکتر و پرستار و پیراپزشک تنها در بیمارستان های دولتی جان خود را از دست داده اند. متاسفانه براساس مشاهداتم تنها در بیمارستان بوکان 40 نفر در قرنطینه بودند. برخی از این عزیزان مدت ها است که بچه ها و پدر و مادر خود را ندیده اند.

شرایط سخت کادر درمان

وی با اشاره به نوجوانان و جوانان که بیشترا موارد بهداشتی را رعایت نمی کنند، اظهار داشت: اگر به خودتان رحم نمی کنید به کادر بهداشت و درمان رحم کنید؛ بعدا اگر پرسنل نباشند خودتان به مشکل خواهید خورد. در بازدیدم از شهر بوکان دیدم که پرستاران در این بحران ماهی 230 ساعت کار می کنند آنهم با آن شرایط سخت و پوشیدن لباس محافظتی که بر تن کادر درمان است.

حریرچی تاکید کرد: اینکه برخی محدودیت ها بازشود اجتناب ناپذیر است. همانطور که ستاد ملی کرونا با ماهیت شهرستانی تصویب کرده است، اکنون 6 استان به علاوه استان تهران درخواست هایی در این زمینه داشتند. این محدودیت ها در استان هایی مانند آذربایجان غربی اعمال شده است و مساجد، سینماها، مدارس و... با این اختیارات تعطیل شده است.

ماسک بزنید

وی که در یک برنامه تلوزیونی صحبت می کرد، مهم ترین اقدام محافظتی مردم را استفاده از ماسک خواند و شرح داد: به محض خروج از خانه باید از ماسک استفاده کنند. رعایت نکات بهداشتی، بازی نکردن با ماسک و... بسیار مهم است. از مردم می خواهم به هیچ عنوان از منزل خارج نشوند مگر اینکه خروج از خانه با هدف اقتصادی باشد.

تخت های کرونایی بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی تهران پُر شد

در همین حال معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران از پر شدن تخت های مربوط به بیماران کرونا در بیمارستان های دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران خبر داد و گفت: اگر از بروز بیماری پیشگیری نکنیم، این گلوله برف بزرگ شده و ممکن است در جایی تاب آوری سیستم درمانی دیگر پاسخگو نباشد.

دکتر فرشاد علامه در نشست خبری که در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، گفت: باید توجه کرد که مهم ترین عامل در بیماری کووید-19 بحث پیشگیری از ابتلای مردم به کروناست. اگر پیشگیری از طریق فاصله گذاری اجتماعی و رعایت نکات بهداشتی انجام نشود، بعد از ابتلا قطعا بیمارانی نیازمند بستری هستند و قطعا برخی از این افراد دچار مرگ و میر می شوند.

وی افزود: باید بدانیم که سیستم درمانی کشور یک ظرفیتی دارد. در دانشگاه علوم پزشکی تهران 4000 تخت بستری در حوزه بیمارستان های دانشگاهی مان داریم که نزدیک به 500 تخت برای بیماران مبتلا به کروناست. از 485 بیمار مبتلا به کرونا که در این بیمارستان ها بستری هستند، 177 ببمار در بخش های ویژه هستند. همچنین 94 بیمار در بیمارستان های غیردانشگاهی تحت نظارت ما بستری هستند.

علامه با بیان اینکه اکنون تمام تخت هایی که برای مبتلایان کرونا در نظر گرفتیم، تقریبا پر هستند، ادامه داد: حال اگر فرایند به همین صورت ادامه یابد، باید از تخت های دیگرمان کم کنیم و آن ها را به کرونا اختصاص دهیم. این انعطاف هم تا جایی وجود دارد. اگر از بروز بیماری پیشگیری نکنیم، این گلوله برف بزرگ شده و ممکن است در جایی تاب آوری سیستم درمانی دیگر پاسخگو نباشد.

علامه با بیان اینکه از 17 تا 22 اسفند ماه اوج بستری بیماران کرونا را داشتیم، گفت: اگر مجددا به این آمار برسیم که با توجه به شرایط و سیر بیماری احتمال آن وجود دارد و از آن رد شویم، دیگر تاب آوری وجود نخواهد داشت.

وی همچنین گفت: در حوزه کرونا نیازمند ایزولیشن هستیم و باید بخش های کرونا را از سایر بخش ها جدا کنیم. اکنون در مرحله ای هستیم که داریم بخش کرونایی اضافه می کنیم که شرایطی مانند اسفند ماه است. اگر این شرایط ادامه یابد، پاسخگویی سخت خواهد بود و مجبوریم خدمات معمول را مگر در موارد اورژانسی به تعویق اندازیم که در این صورت ممکن است عوارضی برای سایر بیماران به دنبال داشته باشد.

وی تاکید کرد: در بیمارستان های دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران 500 بیمار مبتلا به کرونا بستری هستند و اگر این تعداد افزایش یابد، مسائل برای درمان شان بیشتر خواهد شد.

علامه گفت: از مردم می خواهیم که نکات بهداشتی و فاصله گذاری را رعایت کنند. همچنین در صورت داشتن علائم به مراکز 16 یا 24 ساعته مراجعه کنند تا در صورت نیاز در آنجا مورد بررسی قرار گرفته و در صورت نیاز به صورت رایگان از آنها تست گرفته می شود و اگر نیاز باشد، به بیمارستان ارجاع می شوند.

منبع: فرارو

به "افزایش موارد بستریِ بدحال و جوانِ کرونا ، زنگ خطر در تهران، تخت های کرونایی تهران پُر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش موارد بستریِ بدحال و جوانِ کرونا ، زنگ خطر در تهران، تخت های کرونایی تهران پُر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید