انتقاد سخنگوی وزارت خارجه از استانداردهای دوگانه سازمان ملل در زمینه حقوق بشر

به گزارش وبلاگ رشد آسان، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به خروج نام ائتلاف سعودی از فهرست نقض کنندگان حقوق بشر، از رویکردهای گزینشی و استانداردهای دوگانه سازمان ملل متحد در زمینه حقوق بشر به شدت انتقاد کرد.

انتقاد سخنگوی وزارت خارجه از استانداردهای دوگانه سازمان ملل در زمینه حقوق بشر

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ رشد آسان، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه با انتقاد از رویکردها و استانداردهای دوگانه سازمان ملل متحد در زمینه حقوق بشر، خارج کردن ائتلاف سعودی از لیست سیاه ناقضین حقوق کودک را منزجرکننده خواند.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به خروج نام ائتلاف سعودی از فهرست نقض کنندگان حقوق بچه ها از سوی دبیر کل سازمان ملل متحد، ضمن اظهار تاسف از این رویکرد گفت: دبیرکل سازمان ملل متحد، در حالی نام ائتلاف سعودی را از فهرست کودک کشان حذف کرده است که به اعتراف سازمان های بین المللی، جمع زیادی از بچه ها و نوجوانان یمنی در فجایعی همچون بمباران اتوبوس حامل دانش آموزان، بمباران هوایی منازل مسکونی و مدارس و بیمارستان ها جان خود را از دست داده اند که اخبار و تصاویر دردناک مربوط به آنها غیر قابل کتمان است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: البته اینگونه اقدامات مسبوق به سابقه است؛ همچنانکه در سال 2015 نیز دبیرکل وقت سازمان ملل متحد نام عربستان سعودی را از همین فهرست خارج و علت آن را تهدید مالی عربستان علیه سازمان ملل متحد بیان نمود.

موسوی در ادامه گفت: متاسفانه برخی در سازمان ملل متحد با دلارهای سعودی به دنبال تطهیر این کشور از جنایاتی هستند که علیه بچه ها و زنان یمنی انجام می شود و این در حالی است که بر اساس اعلام دفتر هماهنگی امور بشر محبت آمیز سازمان ملل، در هر 10 دقیقه یک کودک یمنی بر اثر پیامدهای جنگ و محاصره ای که از سوی ائتلاف سعودی بر یمن تحمیل شده جان خود را از دست می دهد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه منطقی که بر پایه آن کشته شدن و آسیب دیدن فقط 222 کودک در حملات نیروهای عربستان دلیلی برای خارج کردن این کشور از لیست سیاه ناقضین حقوق کودک در مناقشات مسلحانه دانسته شود!! شوک آور و منزجر کننده است، افزود: نتیجه ای که منطقا حاصل می شود این است که کشته شدن و آسیب دیدن این تعداد کودک یا برای دبیرخانه این سازمان یک واقعیت غیر مهم است یا انجام آن توسط کشوری مانند عربستان در مقایسه با سوابق قبلی یک پیشرفت قابل تشویق! تلقی می شود که شاهدی دیگر بر مدعای گزینشی بودن رویکردها و استانداردهای دوگانه در زمینه حقوق بشر است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "انتقاد سخنگوی وزارت خارجه از استانداردهای دوگانه سازمان ملل در زمینه حقوق بشر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد سخنگوی وزارت خارجه از استانداردهای دوگانه سازمان ملل در زمینه حقوق بشر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید