جایزه 100 میلیون دلاری ایلان ماسک برای فناوری جذب کربن

به گزارش وبلاگ رشد آسان، ایلان ماسک در توئیت جدید خود اظهار داشت که میخواهد مبلغ 100 میلیون دلار را به عنوان جایزه به بهترین فناوری جذب کربن اهدا کند.

جایزه 100 میلیون دلاری ایلان ماسک برای فناوری جذب کربن

به گزارش وبلاگ رشد آسان و به نقل از انگجت، دنیا به خاطر اصرار انسان برای سوزاندن سوخت های فسیلی، به طور ناخوشایندی در حال گرم شدن است. ایلان ماسک (Elon Mask) در حال حاضر، ثروتمندترین فرد دنیا شناخته شده اما با وجود این، سوابق خیرخواهانه او در این سال ها در مقایسه با دیگر افراد ثروتمند مانند جف بزوس (Jeff Bezos)، بسیار ناچیز بوده است. به همین دلیل، هنگامی که ماسک در توئیت جدید خود خاطرنشان کرد که میخواهد مبلغ 100 میلیون دلار را به عنوان جایزه به بهترین سیستم جذب کربن اهدا کند، تعجب آور بود.

جزئیات مربوط به رقابت پیش رو برای جذب کربن منتشر نشده است اما انتظار می رود که زمان آن، هفته آینده باشد. این نخستین بار نیست که یک شرکت، در جستجوی یاری عمومی برای ارائه فناوری جذب کربن است تا این عنصر را از جو بیرون بیاورد و سرعت تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت های انسان را کاهش دهد.

در سال 2018، X-Prize، رقابت مشابهی را برگزار کرد و به پنج گروه راه یافته به مرحله نهایی، سهمی از جایزه عظیم 20 میلیون دلاری خود هدیه داد اما این رقابت جدید با جایزه 100 میلیون دلاری، نه تنها پنج برابر بودجه X-Prize را ارائه می دهد، بلکه عظیمترین سرمایه گذاری خیرخواهانه ایلان ماسک به شمار می رود.

رقابت جذب کربن، با نخستین کوشش برای جمع آوری و تبدیل دی اکسید کربن به بعضی از محصولات، متفاوت است. موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان (EFPL) اخیرا یک سیستم جذب ابداع نموده است که 90 درصد دی اکسید کربن منتشر شده از خودرو را به دی اکسید کربن مایع تبدیل می نماید. پژوهشگران دانشگاه آکسفورد (Oxford University) نیز راهی برای تبدیل کردن دی اکسید کربن به سوخت موشک کشف نموده اند. بعضی دیگر نیز سعی داشته اند تا گاز گلخانه ای را به الماس تبدیل نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جایزه 100 میلیون دلاری ایلان ماسک برای فناوری جذب کربن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایزه 100 میلیون دلاری ایلان ماسک برای فناوری جذب کربن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید