خبرنگاران فرونشست مرگبار میدان کشاورز قم همچنان در دست آنالیز

به گزارش وبلاگ رشد آسان، قم - خبرنگاران - جلسه آنالیز ابعاد حادثه نشست میدان کشاورز قم که به دلیل نشست زمین و سقوط 2 دستگاه خودرو در گودال 7 متری ناشی از آن، منجر به جان باختن 3 عضو یک خانواده قمی در بامداد چهارم فروردین ماه جاری شد، با حضور استاندار برگزار و با تاکید بر ادامه آنالیز علل آن انتها یافت.

خبرنگاران فرونشست مرگبار میدان کشاورز قم همچنان در دست آنالیز

استاندار قم: پیشگیری از تکرار حادثه میدان کشاورز الزامی است

استاندار قم با اشاره به حادثه میدان کشاورز که به دلیل نشست زمین و سقوط 2 دستگاه خودرو در گودال 7 متری ناشی از آن، منجر به جان باختن 3 عضو یک خانواده شد، تاکید نمود: باید دلایل این حادثه به سرعت مشخص شده و تمهیداتی اندیشیده گردد تا چنین حادثه ای به هیچ وجه دوباره تکرار نگردد.

بهرام سرمست روز پنجشنبه در جلسه آنالیز ابعاد حادثه نشست میدان کشاورز قم، با اشاره به ورود دستگاه قضائی به آنالیز فرایند و دلایل ریزش حوالی میدان کشاورز، اظهار کرد: باید همکاری کامل با عوامل قضائی صورت گیرد و اطلاعات کامل در اختیار آنها قرار گیرد.

استاندار قم با تاکید بر اینکه تشکیلات قضائی به سبب فوت سه سرنشین خودرو به این حادثه ورود نموده است، گفت: دستگاه قضائی فرایند خود را طی خواهد نمود و طبق تشخیص و ادله مقصر مشخص شده و مجازات مشخص می گردد.

وی توضیح داد: اقدام لازم بدون توجه به حواشی کار تخصصی خود را برای جلوگیری از تکرار مجدد چنین حادثه ای باید دنبال نموده و نظرات فنی را شنیده و جمع بندی نتیجه کار و اقدامات لازم را انجام دهند.

فرایند علت یابی حادثه نشست میدان کشاورز شروع شده است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم نیز در این جلسه گفت: مبنای صدور حکم در این حادثه، نظر کارشناسان رسمی دادگستری است ضمن اینکه باید برای پیشگیری از حوادثی که محتمل است اتفاق بیافتد، برنامه ریزی گردد.

محسن بهشتی اظهار کرد: کارشناسان قضائی به صورت مجزا در حال علت یابی هستند تا مقصر یا مقصرین مشخص شوند اما رویکرد ما علت یابی برای پیشگیری در آینده است.

وی گفت: فارغ از مقصر حادثه، بنای ما بر این است که دست به دست هم دهیم تا از حوادث این چنینی در آینده جلوگیری کنیم.

نباید در مورد حادثه میدان کشاورز پیش داوری صورت گیرد

رئیس شورای اسلامی شهر قم نیز در این جلسه گفت: کارشناسان دادگستری در حال آنالیز ابعاد مختلف حادثه میدان کشاورز هستند و نباید هیچ پیش داوری صورت گرفته و باید منتظر نتایج این آنالیز باشیم.

عبدالله جلالی با تاکید بر اینکه باید از تکرار اینگونه حوادث جلوگیری گردد، توضیح داد: پیشنهاد ما این است که شورای سازمان قطار شهری پیگیر مساله باشد و اگر تقصیری هم متوجه، سازمان آب و فاضلاب و یا پیمانکار قطار شهری است پیگیری از این جهت صورت گیرد چراکه رئیس شورای سازمان استاندار است و صندلی حقوقی آن قابلیت این مساله را دارد.

وی اعلام کرد: اگر تقصیری هم متوجه پیمانکار مترو باشد شورای سازمان قطار شهری می تواند شرایط بهتری برای رسیدگی به مساله داشته باشد.

تشریح جزئیات حادثه سقوط خودرو در گودال میدان کشاورز

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم نیز در این جلسه از شروع کار کارشناسان دادگستری برای آنالیز دلایل حادثه نشست میدان کشاورز از چهارم فروردین اطلاع داد و گفت: پس از بازدیدها و ثبت گزارشات، مجوز پرکردن گودال توسط کارشناسان داده شد.

عباس حلوایی زاده اظهار کرد: این حادثه در حدود ساعت 1.19 دقیقه بامداد به آتش نشانی اطلاع رسانی شده و بلافاصله نیروهای آتش نشانی در محل حادثه حضور پیدا نموده اند اما به دلیل مسائل ایمنی و عمق گودال خروج ماشین آلات تا حدود ساعت 3.30 دقیقه بامداد زمان برد.

وی با تاکید بر اینکه دو خودرو در گودال سقوط نموده بودند، اضافه کرد: خودرو اولی که سقوط نموده بود یک دستگاه پژو 206 بود که سه سرنشین داشت و جان خود را از دست داده بودند و خودرو دوم یک دستگاه پراید بوده که دوربرگردان را خلاف جهت دور زده بود و دو سرنشین آن سالم بیرون آورده شدند.

حلوائی زاده با اشاره به تشکیل جلسه ای برای آنالیز ابعاد مختلف این حادثه به ریاست معاون عمرانی استاندار، گفت: تصمیم خوبی در این جلسه اتخاذ شد که لوله 800 جمع آوری فاضلاب در این جهت به طور کامل جمع آوری گردد تا حوادث این چنینی تکرار نگردد.

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم با اذعان به اینکه دلیل اصلی حادثه همچنان مشخص نشده است، گفت: کارشناسان دادگستری جلساتی با آبفا، شهرداری و پیمانکار مترو داشته اند و موارد مختلف را آنالیز نموده اند.

حلوائی زاده ادامه داد: براساس موقعیت محل، تاج فوقانی آخرین سازه مترو، با سطح زمین 17 متر فاصله دارد؛ حفره اولیه ایجاد شده با سازه اصلی لاینینگ مترو حدود 9 متر و با سازه موقت حدود 4 متر به صورت افقی فاصله دارد.

وی با اشاره به وجود لوله های فاضلاب در این محدوده که در محل ریزش نیز مشخص است، اظهارنظرهای صورت گرفته در مورد ایجاد نشست ها در حوالی سازه های مترو را مورد توجه قرار داد و گفت: تمام کارشناسان به این امر رسیده اند که عامل نشست و ایجاد گودال شکست منهول بوده است ولی چه چیزی باعث شکست منهول شده در حال آنالیز است.

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم اعلام کرد: احداث آخرین سازه های مترو 17 دی ماه 97 بوده است و روش به این صورت است که نشست ها لحظه به لحظه ثبت می گردد و کمترین نشست در این محل بوده و کمتر از 4 میلیمتر بوده است، سال 98 بیشترین بارندگی در محل رخ داد که اتفاقی هم رخ نداد در حالی که لاینینگ هم صورت گرفته باشد و 30 اردیبهشت 98 لاینینگ به طور کامل تکمیل شده و به دلیل عدم انجام تملکات جهت بسته شده و از آن موقع هیچ عملیات عمرانی در محل انجام نشده است.

حلوائی زاده با اشاره به بعضی گزارشات کارشناسان ایمنی قبل از حادثه، گفت: اینکه چرا نشست های قبلی اینطور نشده است به این دلیل بوده که آرام آرام اتفاق افتاده و نشتی آب صورت گرفته و سریعا بازدید شده و برطرف شده است؛ ساعت 11.30 دقیقه شب کارشناس ایمنی پیمانکار بازدید از ایستگاه داشته و هیچ گونه نشستی در محل ثبت ننموده که گزارشات موجود است.

وی با اشاره به مکاتبات صورت گرفته با شرکت آب و فاضلاب برای تعویض لوله های فرسوده در این جهت، گفت: تمام اسناد و مدارک این مکاتبات و گزارشات موجود است./

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران فرونشست مرگبار میدان کشاورز قم همچنان در دست آنالیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران فرونشست مرگبار میدان کشاورز قم همچنان در دست آنالیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید