رگبار باران در 17 استان

به گزارش وبلاگ رشد آسان، سازمان هواشناسی با صدور هشداری از رگبار و رعد و برق در 17 استان کشور طی سه روز آینده خبر داده است.

رگبار باران در 17 استان

به گزارش وبلاگ رشد آسان از ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی آمده است که بارش باران، وقوع رگبار و رعد و برق و گاهی وزش باد به نسبت شدید طی امروز، فردا و پس فردا (27، 28 و 29 آبان) در استان گیلان پیش بینی می گردد.

حاکمیت این شرایط جوی روز شنبه (1 آذر) در استان های کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، نیمه غربی سمنان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، قم، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و نیمه غربی اصفهان دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، جاری شدن روان آب و سیلاب، آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده ها، بارش برف در ارتفاعات و بارش تگرگ در مناطق جنوبی وجود دارد. از این رو از تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها خودداری گردد.

لایروبی رودخانه ها و مسیل ها، بازگشایی کانال ها و راه آب ها، آمادگی دستگاه های اجرایی از جمله شهرداری ها، فرمانداری ها و سازمان های آب منطقه ای جهت اتخاذ تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارات احتمالی و پرهیز از صعود به ارتفاعات از توصیه های دیگر سازمان هواشناسی است.

این سازمان با صدور هشدار زرد رنگ از فعالیت سامانه بارشی، بارش باران و وزش باد موقت در بعضی مناطق کشور طی چهار روز آینده خبر داده است.

بر اساس این هشدار، امروز (27 آبان) رخداد این شرایط جوی در جنوب آذربایجان شرقی، جنوب آذربایجان غربی، اردبیل، مازندران، گلستان، جنوب بوشهر، کرمانشاه، شمال استان های زنجان، قزوین، البرز، خراسان شمالی، همدان و لرستان و فردا (28 آبان) در استان های مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، نیمه شرقی هرمزگان، ارتفاعات قزوین، البرز، تهران، سمنان و شمال غرب خراسان رضوی دور از انتظار نیست.

باراش باران همراه با وزش باد طی روز پنجشنبه (29 آبان) در غرب مازندران و طی روز آدینه (30 آبان) در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، کرمانشاه، همدان، مرکزی، قم، ایلام، چهارمحال و بختیاری، غرب اصفهان و شمال خوزستان پیش بینی می گردد.

در ادامه هشدار سازمان هواشناسی آمده است که روز شنبه (1 آذر) وزش باد و بارش باران در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، شمال بوشهر، اصفهان، نیمه شرقی سمنان، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی و غرب فارس ادامه دارد.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که اختلال در تردد جاده ای، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال برخورد صاعقه در استان های جنوبی، لغزندگی جاده ها، بارش برف در مناطق سردسیر و کوهستانی و کاهش دید در جاده های کوهستانی وجود دارد. از این رو از تردد غیر ضروری خودداری گردد.

عدم اتراق در اطراف رودخانه ها، پاکسازی معابر و کانال ها و احتیاط در صعود به ارتفاعات از توصیه های دیگر سازمان هواشناسی است.

در ادامه این هشدار به وزش باد به نسبت شدید در سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی هرمزگان و شرق کرمان اشاره شده است.

بر این اساس احتمال خیزش موقتی گرد و خاک در این مناطق وجود دارد. از این رو تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از وزش باد شدید درنظر گرفته گردد.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد. هشدار زرد رنگ نیز به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: جام جم آنلاین

به "رگبار باران در 17 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رگبار باران در 17 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید