شبکه افق به آنالیز ماجرای نسل کشی مسلمانان بوسنی می پردازد

به گزارش وبلاگ رشد آسان، مستند یازده جولای با موضوع نسل کشی مسلمانان بوسنی از شبکه افق پخش می گردد.

شبکه افق به آنالیز ماجرای نسل کشی مسلمانان بوسنی می پردازد

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ رشد آسان به نقل از روابط عمومی شبکه افق، مستند یازده جولای روایتی از جنگ بوسنی و نسل کشی مسلمانان در این کشور، دوشنبه سی ام تیرماه از شبکه افق پخش می گردد.

سارایوو پایتخت کشور بوسنی هرزگووین و نیز بزرگترین شهر این کشور است. نام این شهر از ریشه ترکی سارای اواسی (saray ovası) که به معنی دشت سرا ها در زبان ترکی استانبولی است، گرفته شده است.

سارایوو را عروس پارسی اروپا هم می نامند چرا که نماد های بسیاری از دوران اسلامی - ایرانی در این شهر دیده می گردد و روزگاری، تعاملات فرهنگی میان ایرانیان و مردمان این نقطه از اروپا بسیار زیاد بود.

دهم اسفندماه سال 1370 رفراندومی در بوسنی برگزار گردید و طی آن 99.4 درصد شرکت کنندگان به اعلام استقلال این کشور رای مثبت داده بودند.

صرب ها که کمتر از 30 درصد جمعیت بوسنی را تشکیل می دادند، بر خلاف مسلمانان و کروات ها این انتخابات را تحریم نموده بودند، زیرا می گفتند مسلمانان به دنبال تشکیل جمهوری اسلامی در قلب اروپا هستند، ولی دلیل واقعی این بود که صرب ها به دنبال تجزیه این کشور و الحاق آن به صربستان بودند.

ایران و بسیاری از کشور ها استقلال بوسنی را پذیرفته بودند و این کشور به عضویت سازمان ملل هم در آمده بود، ولی این بهار زیبا، خیلی زود به خزان تبدیل شد.

جنگ بوسنی یکی از تاریک ترین روز های اروپا بود، صرب ها با بی رحمی تمام به قتل عام مسلمانان می پرداختند و مدعیان حقوق بشر هم ساکت بودند.

مستند یازده جولای روایتی است از این روز های سیاه و جنگی خانمان برانداز که نتیجه آن، نسل کشی گروه زیادی از مسلمانان بود.

این مستند با نویسندگی و کارگردانی محمدحسین فروغی و تهیه کنندگی سید محمدحسین هاشمی، دوشنبه 30 تیرماه ساعت 21 و بازپخش آن ساعت 11:30 سه شنبه روی آنتن شبکه افق می رود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "شبکه افق به آنالیز ماجرای نسل کشی مسلمانان بوسنی می پردازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکه افق به آنالیز ماجرای نسل کشی مسلمانان بوسنی می پردازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید