عراق در آستانه ورشکستگی

به گزارش وبلاگ رشد آسان، خبرنگاران- دولت جدید عراق به ریاست مصفطی کاظمی با چالش های متعددی روبرو شده که بعضا بی سابقه هستند. نخست وزیر جدید در عین تلاش برای حل و فصل این چالش ها، برای تکمیل دولت خود با گروه های سیاسی رایزنی می کند.

عراق در آستانه ورشکستگی

به گزارش وبلاگ رشد آسان، نخست وزیر جدید عراق، طی یادداشتی که در چند روزنامه عراقی منتشر شده، درباره اوضاع مالی سخت عراق هشدار داده و از گروه های مختلف سیاسی خواسته است که در تکمیل دولت به وی کمک کنند.

کابینه کاظمی که اولین دولت عراق بعد از اعتراضات مردمی چند ماه گذشته بود، هنوز کامل نشده است. وزرای چند وزارتخانه هنوز نتوانسته اند از مجلس رأی اعتماد بگیرند. کاظمی مشغول رایزنی با گروه های سیاسی در این خصوص است و از این گروه ها خواسته است که هر چه زودتر به تکمیل کابینه کمک کنند.

کاظمی در جهت تکمیل کابینه با مسائلی روبرو شده و حتی برخی به او گفته اند که مراقب باشد، چون هیچ حزب یا تشکلی ندارد که از او حمایت می کند. به همین خاطر، کاظمی برای ترغیب جریان های سیاسی عراق چالش های پیش روی این کشور را برشمرد. به گفته کاظمی، در 17 سال گذشته، حاکمیت عراق نقض شد و امنیت شهروندان در معرض تهدید قرار گرفت. این تهدید فقط از سوی داعش و هسته های خاموش آن نیست بلکه از سوی گروه های شبه نظامی و فساد و دزدی اموال عمومی است. کاظمی در یادداشت خود نوشت: بیکاری دیگر پدیده ای نیست که بتوان آن را مهار کرد. تعداد بیکاران، خصوصا فارغ التحصیلان بیکار، به سطح بی سابقه ای رسیده است. خط فقر شامل مادران و خانواده شهدایی شد که جان شان را فدای وطن کردند.

نخست وزیر عراق در ادامه با بیان اینکه فساد ثروت های عراق را از بین برد، نوشت: به رغم اینکه ثروتی که در طول 17 سال گذشته وارد خزانه عراق شد، برای بازسازی کشور و تاسیس صندوق آینده کافی بود، اما فساد، این (ثروت) را از بین برد و بیشتر این ثروت به طور علنی به خارج از کشور منتقل شد. در حالی مسئولیت را به دست گرفتم که خزانه تقریبا خالی بود!

کاظمی در شرایط خاصی روی کار آمد. نخست وزیر قبلی، برای اولین بار بعد از تاسیس نظام جدید عراق در سال 2003، در اثر اعتراضات مردمی از قدرت استعفا کرد. بعد از کناره گیری عادل عبدالمهدی، چندین فرد برای تشکیل دولت پیشنهاد شدند، اما به جز کاظمی هیچ کدام پیروز به تشکیل دولت نشد. کاظمی به امید داشتن آزادی عمل در تشکیل کابینه روی کار آمد. اما حالا کاظمی می گوید گروه های سیاسی با آزادی عمل اش در انتخاب وزرا مخالفت می کنند. به همین دلیل او درباره خالی بودن خزانه و احتمال بحرانی تر شدن اوضاع کشور هشدار داده تا برخی گروه های سیاسی را به کوتاه آمدن از مواضع شان ترغیب کند.

بیشتر بخوانید:

تحولات مهم در عراق؛ نخست وزیر جدید دنبال چیست؟

نخست وزیر جدید عراق میان ایران و آمریکا واسطه می شود؟

هشدار های کاظمی، خصوصا آن هایی که به اوضاع مالی مربوط می شوند، موجی از حدس به راه انداخت. برخی محافل، اظهارات کاظمی درباره خزانه خالی عراق را اعلان ورشکستگی کشور دانستند.

برخی منابع رسانه ای، اوضاع مالی عراق را بحرانی می دانند. این منابع در گفتگو با روزنامه لبنانی الاخبار بین دخایر پولی موجود در وزارت دارایی و بین ذخایر پولی موجود در بانک مرکزی عراق تمایز قائل شدند. اما به گفته این منابع، وقتی عبدالمهدی خزانه را از سلفش حیدر عبادی تحویل گرفت، در آن 20 تریلیون دینار عراقی (1.6 میلیارد دلار) وجود داشت. عبدالمهدی در اقدامی برای مهار اعتراضات معیشتی، اصلاحاتی انجام داد که تقریبا 15 تریلیون دینار (1.2 میلیارد دلار) به دولت هزینه تحمیل کرد. در نتیجه، کاظمی خزانه را در حالی تحویل گرفت که 400 میلیون دلار در آن وجود دارد. این مقدار، برای پرداخت حقوق یک ماه کارمندان دولتی کافی نیست. به همین دلیل، دولت کاظمی برای حل مسائل مالی به صندوق بین المللی پول روی آورده و خواستار وام پنج میلیارد دلاری شده است. امروز، چالش اصلی دولت کاظمی تامین اعتبارات لازم برای پرداخت حقوق کارمندان است.

دلیل این اوضاع سخت نیز تاحدود زیادی به کاهش قیمت های نفت مربوط می شود. با سقوط تاریخی قیمت های جهانی نفت، درآمد های نفتی عراق به زیر 1.5 میلیارد دلار در ماه رسید. دولت کاظمی برای مدیریت چالش های مالی، هزینه های خود را کاهش داد. با این حال، برخی محافل سیاسی عراق می گویند کاظمی قادر به عبور از بحران مالی نخواهد بود. در همین رابطه، احمد حمه، عضو کمیسیون امور مالی مجلس عراق، گفت: بحران مالی، مانع اصلی در جهت دولت کاظمی خواهد بود. کاظمی نمی تواند از بحران مالی عبور کند، چون اقتصاد عراق از اساس رو به وخامت گراییده و صرفا به (درآمدهای) بخش نفتی وابسته است.

منبع: فرارو

به "عراق در آستانه ورشکستگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق در آستانه ورشکستگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید