علت های گرفتگی بینی و راههایی برای درمان آن

به گزارش وبلاگ رشد آسان، فرادید/ آلرژی ، سرماخوردگی، آنفلوآنزا، سینوزیت، پولیپ و ... از جمله علل گرفتگی بینی است که هر کدام درمان متفاوتی دارد.

علت های گرفتگی بینی و راههایی برای درمان آن

افزون بر خارش، عطسه و آبریزش چشم، یکی از علایم و عوارض کلاسیک آلرژی ها یا بعضی بیماری های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا، گرفتگی بینی است که برای بهبود آن ابتدا دلیل بروز این شرایط را شناسایی کنید. البته اگر گرفتگی بینی پایدار است یا با مخاط غلیظ و تغییر رنگ داده، احساس ناخوشی، تب، دندان درد، یا سردرد شدید همراه می گردد باید برای آنالیز دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید. در ادامه با بعضی از دلایل شایع گرفتگی بینی و روش های بهبود آن بیشتر آشنا می شویم.

آلرژی ها

مواجهه با گرده گیاهان، گرد و غبار و کپک می تواند باعث بروز گرفتگی بینی گردد. ساده ترین راهبرد اجتناب از این موارد است اما می توانید با زدن ماسک و دوش دریافت پس از بازگشت به خانه، به ویژه در روز های خشک و همراه با وزش باد از خود محافظت کنید. آنتی هیستامین های بدون نسخه نیز می تواند به برطرف گرفتگی بینی یاری کند. شما می توانید شست وشوی بینی را برای پاک سازی مواد آلرژی زا مد نظر قرار دهید.

سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کرونا

گرفتگی بینی یکی از علایم تعیین سرماخوردگی و آنفلوآنزا و از علایم نادر کرونا می تواند باشد. در این موارد، اگر به خوبی از خود مراقبت نکنید، احتمال ابتلا به یک عفونت ثانویه ناشی از باکتری هایی که در مخاط راکد رشد می نماید، وجود دارد. آنتی هیستامین ها می تواند به برطرف گرفتگی بینی یاری کند اما شست وشوی بینی هم برای پاک سازی ویروس ها و باکتری ها موثر است. از دیگر مواردی که می توانید برای مراقبت از خود انجام دهید نوشیدن آب فراوان و استراحت کافی است.

سینوزیت

سینوس ها، حفره هایی در جمجمه انسان هستند که به تخلیه مخاط از بدن یاری می نماید. اگر سینوس ها ملتهب گردد، احتمال مواجهه با گرفتگی بینی وجود دارد. این شرایط ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد. بهترین اقدامی که می توانید برای سینوزیت ناشی از ویروس انجام دهید، کنترل علایم است. در این مورد بهتر است از مصرف آنتی هیستامین ها پرهیز کنید و اگر فشار خون بالا ندارید به جای آن از ضداحتقان های بدون نسخه که به تخلیه سینوس ها یاری می نماید، بهره ببرید. اسپری های بینی حاوی استروئید هم ممکن است مفید باشد.

انحراف تیغه بینی

گاهی اوقات گرفتگی بینی ممکن است به دلیل مسائل ساختاری درونی از جمله انحراف تیغه بینی باشد. این شرایط زمانی رخ می دهد که تقسیم نماینده غضروفی و استخوانی بین سوراخ های بینی از شکل طبیعی خود خارج شده باشد. یکی از نشانه های انحراف تیغه بینی توانایی تنفس فقط از یک سمت بینی است. اگر همچنان می توانید نسبتا راحت تنفس کنید، دارو های آلرژی برای باز کردن راستا های تنفسی ممکن است موثر باشد، اما بعضی افراد هم به عمل جراحی احتیاج پیدا می نمایند.

بارداری

گرفتگی بینی در دوران بارداری که به نام رینیت بارداری شناخته می گردد به دلیل جریان خون بیشتر به درون بافت نرم بینی رخ می دهد. رینیت بارداری زندگی فرد را در معرض خطر قرار نمی دهد، اما درمان آن با دارو ها می تواند خطرناک باشد. به جای آن ، بیشتر زنان شست وشو با محلول سالین را مد نظر قرار می دهند. این اقدام ساده می تواند به تخلیه مخاط راکد به خارج از بینی یاری کند.

پولیپ های بینی

تحریک مداوم بینی ناشی از سینوزیت مزمن یا آلرژی ها می تواند موجب التهاب گردد که سپس موجب ایجاد پولیپ در پوشش داخلی بینی می گردد. پولیپ ها به طور معمول موجب درد یا خونریزی نمی شوند، اما ممکن است به اندازه ای عظیم شوند که راستا های بینی را مسدود نمایند. برای بعضی افراد، استروئید های خوراکی یا بینی برای کوچک شدن پولیپ ها و پیشگیری از بازگشت آن ها کفایت می نماید. افراد دیگر احتیاجمند انجام عمل جراحی هستند.

محرک های شیمیایی

بعضی ترکیبات به ویژه عطرها یا شامپوها می تواند از مقصران اصلی باشد. عطر ها نه تنها می تواند موجب گرفتگی بینی گردد، بلکه می تواند حس بویایی را مختل و احساس گرفتگی و پری بینی را هر چه بیشتر تقویت کند. اگر فکر می کنید محصولاتی که استفاده می کنید از جمله شامپوها، صابون ها، شوینده ها و نرم نماینده های پارچه در گرفتگی و پری بینی شما نقش دارد، به دنبال گزینه های بدون عطر باشید.

استرس

استرس و دیگر احساسات قوی می تواند موجب تغییراتی در سطوح هورمون ها گردد و رگ های خونی در بینی را عظیم تر ، بینی را منقبض و تنفس را سخت کند. این شرایط به نام رینیت وازوموتور یا رینوپاتی غیرآلرژیک شناخته می گردد. بهترین اقدام، شناسایی منبع استرس و حذف یا یافتن روش هایی سالم مانند ورزش کردن برای مقابله با آن است.

منبع: همگردی

به "علت های گرفتگی بینی و راههایی برای درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت های گرفتگی بینی و راههایی برای درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید