5 نفر از مقصران فرار از زندان سقز محکوم شدند

به گزارش وبلاگ رشد آسان، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان کردستان گفت: 5 نفر از زندانبانان زندان مرکزی سقز که دچار قصور و غفلت مکرر شده بودند (فرار تعدادی از زندانیان) پس از تشکیل دادگاه، محکوم شدند.

5 نفر از مقصران فرار از زندان سقز محکوم شدند

به گزارش وبلاگ رشد آسان به نقل از ایرنا، مجتبی شیرود بزرگی اظهار کرد: هشتم فروردین 99 در نتیجه غفلت مکرر تعدادی از زندانبانان زندان سقز، افسر نگهبان داخله، خارجه و فضایی که در اثر فشار و هجمه میان زندانیان پیش آمده بود شرایط را برای سوءاستفاده بعضی زندانیان و فرار 74 زندانی فراهم کرد.

وی اضافه نمود: تحقیقات مفصلی از زندانیان و زندانبانان انجام شد که در نتیجه آن کسانی که مرتکب قصور شده بودند شناسایی شده و بعد از تحقیقات تکمیلی و کامل از آنها، منجر به صدور کیفرخواست برای ایشان شد.

شیرودبزرگی تاکید نمود: 6 جلد پرونده در این ارتباط تشکیل شد، که در نتیجه آن پنج نفر محکوم شدند اما امکان تجدیدنظر برای آنها هنوز فراهم است.

وی یادآور شد: امروز نیروهای مسلح استان کردستان در سطح سلامتی و هوشیاری بسیار بالایی برخوردارند و امنیت کنونی استان که در بسیاری از شاخص ها مثال زدنی است مرهون کوشش های شبانه روزی و هوشیاری همین نیروهای مسلح است.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان کردستان اضافه نمود: از سال 76 تا به امروز برنامه های مدون پیشگیری از جرم کوتاه مدت و بلندمدت پنج ساله را اجرا می کنیم و در این راستا به اطلاع رسانی و مطلع سازی کارکنان نیروهای مسلح به وسیله برگزاری کلاس می پردازیم.

وی بیان نمود: در سال 97 تعداد 40 کلاس آموزشی برگزار گردید که این تعداد در سال 98 به 95 کلاس افزایش یافت، خروجی این کلاس ها و آموزش ها حفظ سلامت کارکنان نیروهای مسلح و کاهش نرخ وقوع جرم در میان آنها بوده است.

شیرودبزرگی اضافه نمود: سازمان قضایی نیروهای مسلح کردستان در رتبه دوم ارزیابی کشوری قرار گرفته است، در سال 97 مدت زمان رسیدگی به پرونده ها 192 روز کاری بوده که این مدت در سال 98 به 58 روز کاری کاهش پیدا کرد.

وی بیان نمود: 15 سامانه قضایی و اداری در سازمان فعال است که سامانه های الکترونیک قضایی، نظارت قضایی، پرداخت الکترونیک قضایی و ویدئو کنفرانس بعضی از این سامانه هاست، 20 کمیسیون عفو در سال 98 برگزار گردید که بعضی از این موارد به کمیسیون عالی عفو ارجاع شدند.

دادستان نظامی استان کردستان هم در این نشست گفت: کار در این حوزه ظرافت و پیچیدگی های خاص خود را دارد چرا که با نیروهایی روبرو هستیم که روزانه برای حفظ امنیت جامعه کوشش می نمایند بنابراین نوع رسیدگی ما نباید به شیوه ای باشد که موجب دلسردی این نیروها گردد و در عین حال عدالت را برقرار کنیم.

بهرام عظیمی فشی اظهار کرد: متهمانی که به دلیل مبالغ ناچیز ممکن است حکم حبس دریافت نمایند با یاری های اقتصادی سازمان قضایی نیروهای مسلح از حبس پیشگیری می گردد.

وی یادآور شد: جرم فسادآور است و ناعدالتی ایجاد می نماید بنابراین همه کوشش ما بر این است که دامنه جرایم را به پایین ترین حد خود برسانیم.

معاون قضایی سازمان قضایی نیروهای مسلح کردستان هم با اشاره به اینکه قانون کاهش مجازات حبس از 11 تیر به اجرا در می آید، گفت: از ظرفیت تخفیف، حبس با خدمت و مجازات های جایگزین حبس برای کاهش حبس استفاده می گردد.

سید مهدی صنعتی اضافه نمود: عمده جرایم نیروهای مسلح به دلیل عدم مطلعی و کم اطلاعی آن نیرو رخ می دهد که این را در نظر می گیریم که این نیرو باید به خدمت خود بازگردد و به حفظ امنیت یاری کند.

منبع: همشهری آنلاین

به "5 نفر از مقصران فرار از زندان سقز محکوم شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 نفر از مقصران فرار از زندان سقز محکوم شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید