بهره برداری از 8 طرح توسعه ای فولاد مبارکه تا سال 1403

به گزارش وبلاگ رشد آسان، به گفته رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، گروه فولاد مبارکه هشت طرح توسعه ای خود را با سرمایه مورد نیاز 909 میلیون یورو و 10 هزار میلیارد تومان تا سال 1403 به بهره برداری می رساند.

بهره برداری از 8 طرح توسعه ای فولاد مبارکه تا سال 1403

به گزارش وبلاگ رشد آسان به نقل از ایمیدرو، خداداد غریب پور یادآور شد: هدف گذاری مذکور توسط این سازمان توسعه ای به این جهت انجام شده که کشور در شرایط محدودیت در تامین اقتصادی بین المللی (فاینانس)، نبود تسهیلات بانکی و تحریم نفت به سر می برد. از سال گذشته مقرر شده است که این مدل تامین اقتصادی در شرکت های مبارکه، ملی مس، گل گهر، چادرملو و فولاد خوزستان با افزایش سرمایه عملیاتی شود.

رییس هیات عامل ایمیدرو اظهار کرد: پروژه نورد گرم 2 شرکت فولاد مبارکه اصفهان یکی از کلیدی ترین این طرح ها محسوب می شود که تکمیل زنجیره تولید آن به 7.2 میلیون تن می رسد. آیین کلنگ زنی طرح فوق خرداد ماه سال جاری با حضور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایمیدرو در اصفهان برگزار شده است که میزان سرمایه مورد نیاز این پروژه 255 میلیون یورو و 4320 میلیارد تومان برآورد شده است. ضمن اینکه اشتغال زایی مستقیم نورد گرم 2 مبارکه، 1000 نفر و غیرمستقیم آن به 10 هزار نفر می رسد.

وی اضافه نمود: همچنین احداث واحد تولید کنسانتره سنگ آهن شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان با ظرفیت 5 میلیون تن از دیگر طرح های توسعه ای مبارکه محسوب می شود که فاز نخست آن (ظرفیت 2.5 میلیون تن) در خردادماه سال جاری با فرمان رئیس جمهور افتتاح شد و فاز دوم آن در تابستان سال جاری راه اندازی می شود. سرمایه گذاری این کارخانه 150 میلیون یورو و ریالی آن 750 میلیارد تومان است. اشتغالزیی مستقیم و غیرمستقیم فولاد سنگان به ترتیب 480 و 13000 هزار نفر است.

معاون وزیر صنعت معدن تجارت با اشاره به دیگر طرح های فولاد مبارکه، اظهار کرد: فولادسازی و ریخته گری تختال شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری (800هزار تن تختال) نیز از جمله طرح های فولادی است که در لیست طرح های توسعه ای این فولادساز واقع شده است. بنابر اعلام مسئولان مجتمع فولاد سفیددشت، تا به امروز پروژه فولادسازی این مجموعه 84 درصد پیشرفت فیریکی داشته است که طی سال جاری به بهره برداری می رسد. میزان سرمایه گذاری در واحد فولادسازی سفیددشت 95 میلیون یورو و 1500 میلیارد تومان است.

رییس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: همچنین احداث واحد فولادسازی و ریخته گری بیلت مجتمع فولاد زاگرس اندیمشک (ظرفیت 400هزار تن بیلت)، پروژه افزایش ظرفیت زیرسقف از 1.5 به 2 میلیون تن تختال فولاد هرمزگان(500هزار تن تختال) و پروژه احداث کارخانه تولید ورق عریض شرکت فولاد هرمزگان (1.2 میلیون تن پلیت) از دیگر طرح های توسعه ای مبارکه محسوب می شود که به ترتیب طی سال های 99، 1401 و 1403 به بهره برداری می رسند. مشارکت در طرح های تولید کک نفتی شرکت اروند کک ایرانیان، تولید 10 میلیون تن فولاد در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس و نیز مشارکت در طرح تولید 10 میلیون تن فولاد در منطقه آزاد چابهار در دستور کار شرکت فولاد مبارکه واقع شده است.

به گفته وی، شرکت فولاد مبارکه در سال 99، برنامه افزایش سرمایه تا 10 هزار میلیارد تومان را در دستور کار دارد.

غریب پور همچنین به اهمیت طرح الکترود گرافیتی برای صنعت فولاد کشور اشاره کرد و گفت: راه اندازی خط نخست سالن ماشین کاری شرکت نوین الکترود اردکان(ظرفیت فاز نخست؛ 30 هزار تن) نیز سال جاری با سرمایه گذاری 85 میلیون یورو راه اندازی می شود. اشتغالزایی این خط به 580 نفر به صورت مستقیم و 4000 نفر به طور غیرمستقیم است. پروژه الکترود گرافیتی شرکت نوین الکترود اردکان دارای بودجه حدود 330 میلیون یورو است که فاز نخست آن در سال 99 به بهره برداری می رسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بهره برداری از 8 طرح توسعه ای فولاد مبارکه تا سال 1403" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره برداری از 8 طرح توسعه ای فولاد مبارکه تا سال 1403"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید