مقصد جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی کجاست؟

به گزارش وبلاگ رشد آسان، در پی اظهارات اخیر وزیر راه و شهرسازی درباره احتمال بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در کشور ثالث، اظهارات سابق مسئولان و آنالیز های کنونی نشان می دهد که مقصد نهایی این جعبه سیاه اوکراین یا فرانسه خواهد بود.

مقصد جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی کجاست؟

به گزارش وبلاگ رشد آسان، پس از سقوط هواپیمای بوئینگ 800-737 اوکراینی در حوالی فرودگاه امام(ره) که با خطای انسانی توسط پدافند ایران سرنگون شده بود، بازسازی و بازخوانی جعبه سیاه هواپیما برای آنالیز دقیق این سانحه به یکی از مهمترین موضوعات در این زمینه تبدیل شد.

در ابتدا مسئولان ایرانی بر این مسئله تاکید داشتند که قابلیت بازسازی و بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در داخل کشور وجود دارد اما در صورت عدم امکان انجام این کار، مقصد جعبه سیاه این هواپیما اوکراین یا فرانسه خواهد بود.

چندی پس از این اظهارات، نظر مسئولان وزارت راه و شهرسازی از شخص وزیر تا مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری تغییر کرد و بیان نمودند که به هیچ وجه جعبه سیاه هواپیما اوکراینی را به کشور ثالث نمی دهند و این جعبه سیاه باید در ایران بازسازی و بازخوانی گردد که البته به گفته خود آن ها، با وجود اعلام احتیاج ایران به تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری برای انجام این کار، کشوری حاضر نشده بود آن ها را در اختیار ایران قرار دهد.

البته قوانین بین المللی هوانوردی این حق را برای کشوری مانند ایران که در آن سانحه هواپیمایی رخ داده، قائل است که جعبه سیاه را در هرجایی که می خواهد و با حضور نمایندگان قانونی، بازسازی و بازخوانی کند و بر همین اساس محمدجواد ظریف - وزیر امور خارجه - نیز اخیرا بیان نمود که جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به کشور ثالثی نمی دهیم.

اما شب گذشته محمد اسلامی - وزیر راه و شهرسازی - در حاشیه بیست و هفتمین همایش هماهنگی ارگان های دریایی در جمع وبلاگ رشد آسان درباره آخرین شرایط بازسازی و بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای بوئینگ 737 اوکراینی اینگونه شرح داد که هنوز در فرایند آنالیز هستیم. جعبه سیاه فقط یکی از این موارد آنالیز است و موارد دیگر هم وجود دارد.

وی با بیان اینکه هیچ حساسیتی درباره جعبه سیاه نداریم و موضوع در کمیته آنالیز سانحه توسط ایران و اوکراین در حال آنالیز است، اضافه نمود: روز گذشته اوکراینی ها مدارک هواپیما را تحویل ما دادند که ممیزی می گردد. همچنین شواهد موجود روی زمین و دیگر موارد را آنالیز می کنیم و اگر نتوانیم جعبه سیاه را بخوانیم با هماهنگی کشور اوکراین در کشور ثالث این کار انجام می گردد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: از آن منظر که ما این تایپ هواپیما را در کشور نداشته ایم، امکاناتی هم در این حوزه نداشته ایم البته سازمان هواپیمایی کشوری امکاناتی در این حوزه تامین نموده است . اما FDR هواپیما آسیب دیده و احتیاج به ترمیم دارد.

در پی این اظهارات و پیگیری های خبرنگار وبلاگ رشد آسان، مقصد جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی با توجه به این که از ابتدا اوکراین و فرانسه چنین درخواستی داده بودند، احتمالا یکی از این دو کشور خواهد بود و این جعبه سیاه به کانادا یا آمریکا نخواهد رفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مقصد جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقصد جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید